21 maja 2019 roku w ramach projektu historycznego klasy II i III miały okazję poznać trochę historii i spotkać się z panią Katarzyną Czarną, która bardzo ciekawie opowiedziała o dawnych czasach.  

 

 

Edukacja historyczna dla dzieci

 

   W maju br. uczniowie klas II i III wzięli udział w lekcjach muzealnych "Skrzynia Dobrawy". Zajęcia odbyły się w szkole, oddzielnie dla każdej klasy i bazowały na metodzie nauki przez zabawę. Uczniowie odkrywali, co mogła wieźć w swojej skrzyni posagowej księżniczka Dobrawa, wyruszając z Czech na spotkanie z księciem Polan Mieszkiem. Przedmioty, wyciągane przez dzieci ze skrzyni, stawały się okazją do formułowania samodzielnych wniosków i rozwijania wyobraźni historycznej. Prowadząca zajęcia mgr Katarzyna Czarna z poznańskiej fundacji "A to historia!", oglądając rysunki dzieci, przygotowane po zajęciach, nie kryła radości:

 Sama lekcja to zwykle wspaniałe doświadczenie: dzieci chętnie opowiadają o swoich podróżach, odkrywają przeznaczenie średniowiecznych przedmiotów i chłoną to, o czym rozmawiamy. Ważne jednak, by po zajęciach pamiętały choć dwa-trzy nowe fakty. I tak zwykle się dzieje - na przykład na rysunku Wiktora z III c jest Mieszko, jest Dobrawa i jest chłopiec, podpisany jako syn. W IV klasie Wiktor dowie się, jak ten chłopiec miał na imię, ale baza do tego mam nadzieję już jest. Cieszą mnie również dopiski dzieci na rysunkach.  Był i taki :"Lubię historię!"- trudno o większy komplement dla historyka od 8-latki.

Z kolei 4 czerwca, jako podsumowanie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, uczniowie klas III uczestniczyli w zajęciach "Niepodległa". Ich bazą była ogromna mapa współczesnej Europy Środkowej, ułożona na podłodze. Szukanie kolejnych stolic Polski i rzek, nad którymi leżą, były okazją do rozmowy o tym, jak bardzo zmieniały się granice naszego kraju na przestrzeni wieków i co doprowadziło do jego upadku. Katarzyna Czarna, prowadząc zajęcia, podpowiadała uczniom, że historii można uczyć się nie tylko z podręczników, ale np. ze słów hymnu. Drogi do niepodległości omówione zostały w kontekście wielu działań tak różnych jak koncerty charytatywne Ignacego Paderewskiego czy tworzenie w Krakowie polskich legionów w austriackiej armii. Każdy z uczestników zajęć otrzymał figurkę żołnierza jednej z trzech formacji, walczących o niepodległość: Legionów Polskich, Błękitnej Armii  lub Armii Wielkopolskiej do samodzielnego kolorowania.                     

                                                                                                               Małgorzata Baraniak

 

W czwartek 23 maja 2019 roku odbył się  "IV Konkurs Recytatorski Jana Brzechwy" dla klas I -III. Celem spotkania była m.in. popularyzacja twórczości Jana Brzechwy oraz odkrywanie i rozwijanie młodych talentów wśród uczniów. Każdy uczestnik konkursu włożył dużo pracy i starań, by jego występ był  niezapomniany. Dzieci wykazały się talentem recytatorskim, a przy tym dużą odwagą pokonując swoją nieśmiałość przed tak szeroką publicznością. Występy uczestników podobały się zarówno członkom jury jak i publiczności. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody, które ufundowała Rada Rodziców. 

Klasa 2a swoje pierwsze kartki już napisała i wysłała. Czekamy na pozdrowienia od innych szkół. :)

Uczniowie klas 2a i 2c odwiedziły Poznańską Palmiarnię. Była to prawdziwa lekcja survivalu w tropikalnej dżungli.

Dnia 26 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Kamionkach rozegrano kolejny Szkolny Turniej Szachowy.

13 marca uczniowie klas pierwszych brali udział w warsztatach chemicznych. 

Tłusty Czwartek w tym roku był dla uczniów klasy 1B nie tylko pretekstem do zjedzenia pysznych pączków,

Nie tylko dorośli obchodzą walentynki. To też ważny dzień dla starszych i młodszych uczniów.

31 stycznia 2019r. do klasy 1 B przybył Miły i Niespodziewany Gość – Jadwiga Kucharska.