Amatrice do niedawna było miasteczkiem w środkowych Włoszech, w prowincji Lacjum, oddalonym o 150 km od Rzymu.

Zimą mieszkało tu ok. 3000 mieszkańców. Latem liczba się podwajała za sprawą turystów, tłumnie przyjeżdżających w te strony. Miasto nazywane było klejnotem architektury: zachwycały wspaniałe zabytkowe kościoły, średniowieczne zabudowania i układ uliczek, a urokliwe położenie wśród gór na wysokości 1000 metrów n.p.m zapierało dech w piersi.

Tereny współczesnego miasta Amatrice były zamieszkiwane przez ludzi już w epoce prehistorycznej, o czym świadczą liczne wykopaliska archeologiczne. Miasto w starożytności znajdowało się przy rzymskiej drodze Via Salaria – szlaku, którym transportowano sól do Rzymu znad Adriatyku. Przyczyniło się to do wzrostu i bogacenia się miasta. Wiele znanych zabytków powstało w średniowieczu: późnogotycki kościół świętego Augustyna czy trzynastowieczny gotycki marmurowy kościół świętego Franciszka.

Amatrice wielu znawcom i amatorom włoskiej kuchni kojarzy się niewątpliwie ze sławnym daniem - sosem do makaronu all’amatriciana. Pierwotnie było to danie, którym posilali się pasterze wypasający swoje stada w górach – używali do jego przygotowania produktów, które mieli akurat pod ręką: drobno pokrojone, dojrzewające mięso z policzków wieprzowych (il guanciale) oraz owczy ser (pecorino). W XVIII wieku przepis wzbogacono o pomidory i niewielką ilość oliwy. Sława amatriciany na terytorium włoskim wzrosła w XIX wieku, kiedy to mieszkańcy Amatrice migrowali do Rzymu w poszukiwaniu pracy. Bardzo często znajdowali zatrudnienie w gastronomii, rozsławiając danie swych przodków. Pierwsza restauracja serwująca dania kuchni regionu Amatrice, „Il Passetto”, powstała w Rzymie, w pobliżu Piazza Navona, w 1860 roku.

Co roku w ostatni weekend sierpnia odbywa się w Amatrice święto spaghetti all'amatriciana. W tym roku zaplanowano je na 27 sierpnia. Jednak w nocy 24 sierpnia miastem wstrząsnęło pierwsze silne trzęsienie ziemi. Następne przyszło w październiku, burząc do reszty zrujnowane już miasto.

Zginęło prawie 300 osób. Zawaliły się domy, średniowieczne uliczki i mury, kościoły. Burmistrz Amatrice oświadczył przed kamerami telewizyjnymi: „Nasze miasto przestało istnieć.”

Magdalena Bartosik

zdjecia : Internet