Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami nauki

języka włoskiego w roku 2017/2018

JĘZYK WŁOSKI
jako drugi obowiązkowy język nowożytny dla uczniów klas IV i VII

 Dlaczego warto uczyć się j. włoskiego?

Język włoski jest językiem romańskim, wywodzącym się z łaciny, „matki” wielu języków europejskich. Jako jej najbliższy spadkobierca, jest bazą i pomocą w nauce innych języków nowożytnych. Nauka języka włoskiego jest też ciekawą i przyjemną alternatywą dla języka angielskiego, z którym uczniowie mają kontakt od początku edukacji. Uczniowie, na każdym poziomie edukacyjnym i w każdym wieku, uczą się włoskiego z przyjemnością i łatwością.

Dlaczego? Oto kilka faktów!

 

1. Język włoski jest językiem urzędowym wśród 60 mln mieszkańców Włoch, Szwajcarii, San Marino, Watykanu, należącej do Chorwacji i Słowenii wyspy Istrii, używany jest we Francji, szczególnie na Korsyce i na Malcie. Można się nim porozumieć w Erytrei, Albanii, Libii, Etiopii i Somalii. Używają go na co dzień emigranci zamieszkujący Argentynę, Australię i Stany Zjednoczone.
2. Język włoski jest ważnym językiem w świecie techniki i ekonomii, Włochy są światowym liderem w projektowaniu wnętrz, modzie, grafice.

3. Język włoski jest łatwy! Zwłaszcza na początku nauki.
Nie ma odmiany rzeczowników (tzw. deklinacji) tak jak w języku polskim; pytania tworzy się przez zmianę intonacji - nie zmienia się szyku zdania; są tylko dwa rodzaje gramatyczne (męski i żeński, brak nijakiego). Ale najważniejsze: włoski to nie słowa, to melodia! Dla nas, Polaków, wymowa włoska jest banalnie prosta. Nie spotkamy tu żadnych dziwnych, trudnych dźwięków i słów nie do wymówienia. To niezwykle melodyjny, dźwięczny język. Jest miły dla ucha, nie ma tu zgrzytów i łamania języka.
4. Mówienie po włosku jest jak śpiewanie. Dzieci mają zwykle dużo lepszy słuch językowy niż dorośli, większe wyczulenie na intonację, a za sprawą ich naturalnej zdolności do rozpoznawania, powtarzania i przyswajania słyszanych z otoczenia dźwięków, uczą się języka łatwiej oraz dokładniej. Dzięki temu uczniowie bardzo szybko zdobywają zdolność komunikacyjną. Pokazuje to również tegoroczne doświadczenie nauczania języka włoskiego w naszej Szkole: uczniowie z łatwością przyswoili rytm i melodię języka i w sposób naturalny zaczynają poszerzać umiejętności wymowy i wypowiedzi, co daje im poczucie dużej satysfakcji!
5. Dodatkowy język jest zawsze cenny. Im więcej języków znamy, tym łatwiej nauczyć się kolejnego.

6. Kultura Włoch jest niezwykle bogata i ciekawa. Ucząc się języka możemy ją poznać "od środka" i zdobyć informacje niedostępne dla innych.   

Jaka metoda?

Nauczanie języka włoskiego w wymiarze 2 godzin lekcyjnych tygodniowo, przebiegać będzie w oparciu o program rozwijający cztery główne kompetencje językowe (mówienie, słuchanie, pisanie, czytanie), ze szczególnym naciskiem na komunikację. Wykorzystywana będzie metoda TPR (Total Physical Response), która uaktywniając wszystkie zmysły dziecka sprawia, że nauka jest przyjemna i efektywna. Różnego rodzaju gry i zabawy, w tym ruchowe, pomogą ugruntować zdobyte umiejętności oraz poszerzyć słownictwo. Stosując różnorodne metody aktywizacji słuchu będziemy rozwijać zdolności słuchowe, tak by wyeliminować stres związany z kontaktem z naturalną mową.

 

A ponieważ język włoski kojarzony jest z temperamentem Włochów, dlatego też na lekcjach nie zabraknie nauki gestów, bez których Włosi nie wyobrażają sobie prawdziwej rozmowy, elementów kultury (w tym dużo muzyki, a także ciekawostek kulinarnych!) oraz cywilizacji Półwyspu Apenińskiego.

 

Serdecznie zapraszam do wyboru języka włoskiego!