Zapraszam wszystkich italianistów z klas IV- VII do udziału w konkursie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu najbardziej włoskiego ze wszystkich symboli Świąt - szopki betlejemskiej.

Tradycja stawiania szopek z okazji Bożego Narodzenia wywodzi się z Włoch. W XIII wieku w Umbrii działał święty Franciszek z Asyżu. 24 grudnia 1223 zorganizował on w Greccio pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową. Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali, wraz z osobami i żywymi zwierzętami. Szopka w Greccio była pierwowzorem jasełek.

Jednak już znacznie wcześniej, bo od VI wieku, w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore czczono relikwie żłóbka, uważane za autentyczne, pochodzące z z groty w Beltejem. W bazylice zachowała się również wykonana w XIII wieku marmurowa rzeźba Arnolfo di Cambio, którą uważa się za pierwowzór szopki.

Początkowo szopki powstawały wyłącznie przy klasztorach franciszkańskich, z czasem tradycja rozpowszechniła się w całej Europie, także w Polsce, gdzie dotarła już w XIII wieku dzięki franciszkanom. Najbardziej jednak rozwinęła się we Włoszech, gdzie szopki można oglądać nie tylko w czasie Bożego Narodzenia, a różne ich rodzaje (np. szopki neapolitańskie) znane są na całym świecie. I tak jak my nie wyobrażamy sobie Świąt bez choinki, tak dla Włochów najważniejszym elementem świątecznego wystroju jest właśnie szopka – il presepe.

 Warunki konkursu:

  1. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę według własnego pomysłu;
  2. Forma pracy: przestrzenna, trójwymiarowa, o wymiarach nieprzekraczających 50cmx50cmx50cm. Praca może być również miniaturą, rozkładaną papierową kartką świąteczną, miniteatrzykiem kukiełkowym itp. Materiał - dowolny.
  3. Prace należy składać u nauczycielki języka włoskiego w terminie do 15 grudnia 2017r.
  4. Oceny prac dokona komisja konkursowa powołana przez organizatora.
  5. Komisja wyłoni trzy prace (miejsce I, II i III), których autorzy zostaną nagrodzeni.
  6. Przy ocenie prac komisja weźmie pod uwagę
    • opracowanie ogólne (dobór i wykorzystanie materiałów);
    • pomysłowość, oryginalność pracy;
    • wkład pracy;
    • estetykę pracy;
    • kompozycję pracy.
  7. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród laureatom nastąpi dnia 21 XII 2017r.
  8. Z prac zorganizowana zostanie wystawa w Szkole Podstawowej w Kamionkach.