Czy istnieje inna cywilizacja w kosmosie? W jaki sposób nauka pobudza wyobraźnię? Czy nauka i sztuka mogą nas ocalić? Czy geografia może wyznaczyć kierunek dla sztuki?...

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogliśmy odnaleźć podczas tegorocznego Uczniowskiego Festiwalu Obiektów Przestrzennych – UFO, zorganizowanego przez Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie i Szkołę Podstawową w Kamionkach, przy współpracy z Miastem i Gminą Kórnik. Do tegorocznej edycji organizatorzy zaprosili Politechnikę Poznańską i Kórnicki Ośrodek Kultury.

Festiwal rozpoczął się 14 listopada 2016 w Kórnickim Ośrodku Kultury warsztatem tkaniny artystycznej pt.: „Splątane UFO”, który poprowadziła pani Karolina Janikowska. Podczas warsztatu młodzież z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie i ze Szkoły Podstawowej w Kamionkach utkała fragment kórnickiej przestrzeni przy promenadzie, inspirując się wylosowanymi dziełami sztuki. Po tkactwie, uczniowie zapoznali się z tajnikami ceramiki artystycznej, które podczas warsztatu zdradził pan dr Piotr Mastalerz.

Uroczysta inauguracja trwającego ponad tydzień Festiwalu UFO 2016 miała miejsce 16 listopada 2016 o godz. 17.00 w holu głównym Szkoły Podstawowej w Kamionkach. Wystawa rzeźb, która towarzyszyła inauguracji Festiwalu w murach szkoły, nosiła nazwę: „BLIŻEJ – DALEJ” i prezentowała prace autorstwa dr hab. inż. arch. Katarzyny Słuchockiej, dr Klaudii Grygorowicz-Kosakowskiej, dra Piotra Mastalerza, Bartosza Kicińskiego, Anny Kopaszewskiej i Adama Kopaszewskiego – ucznia Gimnazjum w Robakowie. Otwarcie uświetnili swoim przybyciem przedstawiciele Miasta i Gminy Kórnik - kierownik Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu OAZA - pan Wojciech Kiełbasiewicz, wicedyrekor Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie - pani dr Agnieszka Byczyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamionkach - pani mgr inż. Bogna Skoraszewska, reprezentanci Rady Rodziców Gimnazjum w Robakowie i Szkoły Podstawowej w Kamionkach. 

Owocem Festiwalu są najlepsze prace przestrzenne wykonane przez uczniów Gimnazjum w Robakowie i Szkoły Podstawowej w Kamionkach. Prezentowane prace to obiekty architektoniczne osadzone w realiach planety Ziemi oraz makiety Układu Słonecznego, w którym nasza planeta się znajduje. Tworzenie wypowiedzi w formie przestrzennej uczy ekspresji przez sztukę, natomiast analiza zagadnień geograficznych na przykładzie modelu Układu Słonecznego, poprzez wypowiedź artystyczną, pozwala inaczej poznawać otaczający nas świat. 

W ramach Festiwalu UFO 17.11.2016 r. odbyła się wycieczka uczniów klasy IId z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich Robakowie do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Podczas lekcji muzealnej pt.: „Miasto w kadrze” zaprezentowane zostały typy pejzaży miejskich – wedut – powstających na przestrzeni różnych epok. Finałem tego niezwykłego spotkania była krzyżówka, która miała wyczulić uczniów na percepcję architektury miasta w dziełach sztuki. W programie wycieczki było również zwiedzanie architektury Starego Rynku w Poznaniu, z uwzględnieniem renesansowego Ratusza Jana Baptysty Quadro, a także obowiązkowa powtórka z zabawnej legendy o koziołkach. 

Festiwal UFO zmobilizował uczniów do analizy otaczającego świata oraz zjawisk przyrodniczych i wyrażenia ich poprzez sztukę i artystyczne aluzje. Zachęcił do udziału w warsztatach, lekcjach otwartych oraz do uczestnictwa w towarzyszących konkursach organizowanych przez obie szkoły. 

Wiemy, że nie zawsze udaje się zrozumieć sztukę, natomiast dzięki Festiwalowi mogliśmy sztukę poczuć poprzez bezpośredni z nią kontakt.

Uczniowski Festiwal Obiektów Przestrzennych – UFO 2016 realizowany był w formie grantu ze środków przyznanych przez Gminę Kórnik.

Sylwia Przybylska-Sawicka,

Ewa Otto,

Przemysław Koliński.