Rogale marcińskie zna każdy mieszkaniec Poznania i okolic. Od lat jest to bowiem symbol obchodów organizowanych w stolicy Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina. Wzorem lat ubiegłych, tak i w tym roku w świetlicy szkolnej z tej okazji w listopadzie odbyły się warsztaty z pieczenia rogali marcińskich.

Tradycja pieczenia rogali marcińskich wywodzi się z czasów pogańskich, kiedy to podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów, a jeśli ktoś był mnie zamożny- w zastępstwie dawał ciasto zwijane w wole rogi. Kościół łaciński przejął tę tradycję i połączył ją z postacią świętego Marcina. Kształt rogala miał natomiast symbolizować podkowę, którą zgubił koń świętego. 

Dzięki uprzejmości Piekarni- Cukierni Łobza w Zaniemyślu, która przekazała nam darowiznę w postaci ciasta oraz zakupieniu przez Radę Rodziców nadzienia, w szkolnej świetlicy odbyły się warsztaty z pieczenia takich rogali. Cieszymy się, że mogliśmy przeprowadzić takie zajęcia, gdyż radość dzieci z udziału w nich była ogromna :)

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z warsztatów!