Ilistracja wprowadzająca do artykułu magiczne podróże.

„Turlututu i przepraszam za pardą”  dał początek innowacji pedagogicznej ,,Nadstawiamy uszu, wytrzeszczamy oczy i zobaczmy co dziś z książki wyskoczy”- pozytywne czytanie wrażeniowe.

29 IX jest Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania i w tym dniu rozpoczęliśmy z Turlututu i ,,Czytaczem” magiczną podróż po klasach pierwszych  z przystankiem w klasie 2c i 2e.

Czytanie wrażeniowe ma na celu pozostawienie w czytelniku wielu wrażeń, nie tylko tych płynących ze słuchania tekstu i patrzenia na ilustracje zawarte w książkach, ale i wrażeń płynących z ruchu, gestów, emocji wyrażanych mimiką, a nawet z muzyki i tańca. Bo czytanie wrażeniowe to smakowanie literatury wszystkimi zmysłami.

Prezentacja tekstu książki zachęcała do aktywnego działania i wspólnej zabawy. Ożywiony tekst literacki wzbudził ogromne emocje i przeżycia wśród uczniów. Było to swoistego rodzaju krótkie przedstawienie teatralne, a aktorzy to wszyscy uczestnicy zajęć.

Na koniec spotkania z Turlututu uczniowie wykazali się umiejętnościami plastycznymi – pomogli swojemu bohaterowi uporządkować kolorowe plamki i stworzyć z nich kwieciste łąki oraz wyposażyć Turlututu sklep online w nowe ,,turluprzedmioty”.

Na podsumowanie zajęć uczniowie otrzymali po dwie kartki w kolorze zielonym i czerwonym, dzięki którym mogli wyrazić swoje zadowolenie (kartka zielona) lub niezadowolenie (kartka czerwona) z udziału w zajęciach. W każdej klasie informacja zwrotna przerosła nasze oczekiwania – królował zielony kolor.

Mamy nadzieję na kolejne tak radosne spotkanie z książką.                                                               

 

Biblioteka szkolna